BİR REKLAM

.

Şair Fatih Budak’ın ikinci şiir kitabı, “Ayanfer’e Mektuplar”, raflardaki yerini aldı.

 

 

 

 

İnsanlığın Şiiri: Ayanfer’e Mektuplar

 

“İkindi Gölgesi” isimli ilk şiir kitabı 2012 yılında yayımlanan Fatih Budak’ın ikinci şiir kitabı, “Ayanfer’e Mektuplar”, 2017 yılının Mayıs ayında, Yedi İklim etiketiyle, raflardaki yerini aldı.

 

Bugüne kadar, Yedi İklim başta olmak üzere; Anadolu Gençlik Dergisi, Ardıç, Ayasofya, Ayna İnsan, Dört Mevsim Niğde, Edebiyat Ortamı, Edep, Hayal Bilgisi, H-Aykırı, İlk Adım, Millî Gazete, Millî Şuur, Şehir ve Kültür gibi başlıca gazete ve dergilerde ve çeşitli internet sayfalarında şiir, deneme ve eleştiri türünden edebi eserleri yayımlanan Budak, eğitimci bir şair, bir akademisyen.

 

Yaşadığı dünyayı bir görev bölgesi olarak gören ve insanlığın, özünden uzaklaştıkça sömürüldüğüne inanan şair, özünü şiirle aramakta ve görevini, insanlığa seslenen mısralarla yerine getirmeye çalışmaktadır. Şiirlerinin muhatabı bazen kendi benliğidir, bazen Yaratıcıdır, bazen görünmeyen evrenlerdir, bazen de erişilmeyen bir sevgilidir; ama her şeyden öte, şair, bütün bu kavramların yek vücut olduğu insana anlatmaktadır derdini. İnsanlığın şiiridir bu. Ve yazılan her şiir, bir mektuptur muhatabına. İşte bu sebepledir ki “Ayanfer’e Mektuplar”,  “dağlara, yıldızlara / sıkı dokunmuş ruhlara / sır yüklü omuzlara / ve bir de senden sana / senden sana...” ithafıyla açar sayfalarını okuruna.

 

 

Dört ana mektuptan oluşuyor kitap. Ve bu ana mektuplar altında yer alan, o mektubun ana temasıyla ilgili alt mektuplardan. Toplam on dokuz şiir yer alıyor kitapta ve her şeyi ama her şeyi Ayanfer’e anlatıyor şair, bu şiirleriyle; gördüğü, duyduğu, merkezinde olduğu, unutamadığı durumları, yaşadığı dünyayı, umutlarını, hüzünlerini, sevinçlerini, aşklarını ve hatta karşılaştığı olağanüstü olayları. Savaşları anlatıyor şair, anne ağıtlarını, gölgesiz babaları ve kıyıya vuran masum yavruları. Özellikle şehir kavramından yola çıkarak; Şam, Halep, Kudüs, Bağdat gibi coğrafyamızın zulüm altındaki şehirlerinde yaşanan kaosa, bir kez daha şahit kılıyor bizleri, Ayanfer’le birlikte.

 

Sanatın öncelikle bir inanç olduğunu kabul edersek, vicdanın da o inancın değişmez merkezi olduğunu göreceğiz. Bu sebepten olsa gerek, öncelikle şiirin bir vicdan harbi olduğunu hatırlatan şair; vicdanının sesini, şiirin eleğinden damıtarak yazıyor adeta şiirlerini. Şiirlerindeki imgesel yoğunluğun aksine, kitaba bütüncül olarak bakıldığında, örtük mesajlar verme gibi bir derdi bulunmuyor şairin. Her şeyin alenen yapıldığı şu kaoslar dizgisi dünyada, yaşadığı zaman diliminin bir tanığı olarak, şiirin engin dil imkânlarıyla, alenen anlatıyor derdini. Ve yalnızca derdini anlatmakla yetinmeyip dermanı da şiirde buluyor şair, şiirle sunuyor aydınlıkları, çağın karanlığına inat, bütün Ayanferlere…

 

aynalar paramparça

namlular susmadıkça

kederden bir kader çıkacak

 

 

Fatih Budak, Ayanfer’e Mektuplar, Yedi İklim Yayıncılık, Mayıs-2017: İstanbul. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile