‘ince şeyler’ birikiyor ruhumuzda.

 

 

 

“Gölge gibi takip ediyordu; fark edilmediğinden emindi. Kâh kalabalıklara dalmışlar, kâh tenha ara sokaklara sapmışlardı. O önde, kendisi arkada dur durak bilmeden yürüyorlardı.

Hiçbir yere uğramadı; hiçbir yere uğramadılar. Ne kalabalıklardaki insan simaları dikkatlerini çekmişti, ne mağaza vitrinleri. Acele yürüyordu; acele yürüyorlardı. Belli ki, işi vardı; belki bir randevusu, belki bir Programı… Amaçsız, avare gezmiyordu, besbelli. Öyleyken, nasıl olmuştu da dikkatini çekmişti; kendisi de anlayabilmiş değildi.”

 

Uzun yıllar gazetecilik ve basın danışmanlığı yapan Selami Güder’in henüz çıkan “Hikayeden Hayatlar” kitabındaki öyküler biraz da bu ‘ince şeyler’in dile geliş hali. 18 hikayenin yer aldığı kitapta günlük yaşamın ‘ayrıntı’larına küçük dokunuşlar yapılıyor. Güder ilk olarak 2013 yılında ‘Cemre Düştü’ isimli bir deneme kitabına imza atmıştı. Hikayeden Hayatlar’da ise, hayattın içinden hikâyeler var. Hayatta tutunacak bir dalı kalmadığını düşündüğü için meçhule yelken açan bir genç kız, hasta kızının ilaçlarını alabilmek için imkansızlıklar içinde çırpınan bir baba... Güder öyküleri ile ilgili şöyle söylüyor: ‘Hikâyeden hayatlar, “buradan da hikâye mi çıkar!” deyip burun kıvırdığımız nice ufak, önemsiz durum ya da duygunun öyküleştirilmiş halidir.’

 

Hikayeden Hayatlar

Selami Güder

Türü: Öykü

Basım Yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 184